198 Obserwatorzy
30 Obserwuję
pawelluty

O książkach i (o)czytaniu

Kwestionariusz (o)czytania - Michał Brański

Skoro dzisiaj piąteczek to czas na “Kwestionariusz (o)czytania”! Gwiazdą w tym tygodniu jest Michał Brański - współzałożyciel i członek zarządu Grupy o2. Tak, to on wymyślił Pudelka! A oto jego odpowiedzi:

1. Jaką książkę obecnie czytasz? Czytam zawsze kilka książek jednocześnie. Kończę pierwszy 1. tom dzienników Susan Sontag, jestem na początku “Lotty w Weimarze” Manna oraz w połowie “Fantomowego ciała króla”.

2. Jaką książkę ostatnio skończyłeś czytać? “Szoszę” Singera oraz zbiór opowiadań Wiktora Pielewina pt. “Napój ananasowy dla pięknej damy”. W międzyczasie też “Historię piękna” Umberto Eco.

3. Ulubiona książka? Nie potrafię wybrać jednej, więc “Śmierć w Wenecji” i “Czarodziejska góra” Manna, “Perfekcyjna niedoskonałość” Dukaja i wciąż “Cząstki elementarne” Houellebecqa.

4. Najbardziej znienawidzona książka? Nie kojarzę nic takiego.

5. Książka, którą zawsze chciałem przeczytać, ale jakoś nadal nie mogę się zebrać… Wiem, że powinienem przeczytać więcej z rosyjskiej klasyki, ale kulturowo jest mi to odległe, nie mogę się przełamać.

6. Wolne wnioski. Zdolność logicznego myślenia i liczenia są cennymi umiejętnościami, ale siły nabierają dopiero, gdy potrafimy artykułować w sposób zniuansowany wnioski. Zresztą, bez solidnego słownika trudno myśleć nieschematycznie, więc czytajmy więcej możliwie wyszukanych tekstów.

Dziękujemy za Wasze oczy,

MB i PL

image