198 Obserwatorzy
30 Obserwuję
pawelluty

O książkach i (o)czytaniu

Kwestionariusz (o)czytania - Milada Jędrysik

Nadszedł ostatni piątek w tym roku... Uczcimy to wydarzenie "Kwestionariuszem" Milady Jędrysik - wieloletniej dziennikarki "Gazety Wyborczej", później, przez chwilę, urzędniczki, a teraz publicystki magazynu "W punkt". Zapraszam!

 

1. Jaką książkę obecnie czytasz? A jesteś moim znajomym na Goodreads? Bo sześć książek właśnie czytam, ale jak trzymamy się ostatniej, która miałam w ręku, to "Złodzieje z Bagdadu" Matthew Bogdanosa. To pułkownik marines, który prowadził śledztwo ws. grabieży w Muzeum Irackim. Wspominam stare czasy, byłam w rozkradzionym muzeum w kwietniu 2003 roku i jestem ciekawa, co z tego udało się odzyskać.

2. Jaką książkę ostatnio skończyłaś/eś czytać? Skończyłam "Kobietę Szpiega" Claire Mullay o Krystynie Skarbek. Bardzo interesują mnie historie ludzi, którzy odzywają żyjąc na krawędzi, w bezustannym poszukiwaniu adrenaliny. I niesamowity jest aspekt dżenderowy - podobnie jak w przypadku radzieckich żołnierek, po wojnie Skarbek "podziękowano", wyobrażając ją sobie co najwyżej w roli sekretarki
3. Ulubiona książka? Banalnie, "Mistrz i Małgorzata. Traktat o dobru i pięknie w czasach zarazy".

4. Najbardziej znienawidzona książka? "Wojna i pokój". Najwspanialsza narracja, ale bezpowrotnie zniszczona najdurniejszymi rozważaniami historiozoficznymi, jakie można sobie wyobrazić.

5. Książka, którą zawsze chciałam/em przeczytać, ale jakoś nadal nie mogę się zebrać... Chcę przeczytać Bourdieu "O telewizji". Przepracowałam ponad 20 lat w mediach zatykając uszy na ich krytykę. Wreszcie chciałabym się dowiedzieć, co jest nie tak

6. Wolne wnioski. Audiobooki rządzą. Słucham w lesie, w autobusie, przy sprzątaniu. Zapisuje się jako idealna klientka przyszłego serwisu streamingowego audiobooków, bo kupowanie przy tym rytmie to jednak duże obciążenie dla budżetu. Gdyby tylko jeszcze polscy aktorzy poprawnie czytali obce słowa... Na szczęście zdarzają się też promocje w Audible.

 

Dziękujemy za Wasze oczy,

MJ i PL

image