198 Obserwatorzy
30 Obserwuję
pawelluty

O książkach i (o)czytaniu

Kwestionariusz (o)czytania - Piotr Stasiak

Piątek, piąteczek, piątunio, czyli dzień, w którym Luty publikuje “Kwestionariusze (o)czytania”. Dzisiaj w menu Piotr Stasiak - wieloletni dziennikarz “Polityki”, obecnie odpowiada za stronę internetową “Newsweeka Polska". Dużo czyta i się tym chwali na Facebooku. A dla Was przygotował następujące odpowiedzi:

1. Jaką książkę obecnie czytasz? Zazwyczaj czytam 2 na raz, więc, “Smak popiołów” Marci Shore i “Fantomowe ciało króla” Jan Sowa.

2. Jaką książkę ostatnio skończyłeś czytać? “Podróż do źródeł czasu” Alejo Carpentier i “Kawior i popiół” Marci Shore.

3. Ulubiona książka? Będzie tego za dużo. Na pewno wiem, która znaczyła punkt dla mnie - z wielu powodów - przełomowy, między innymi dlatego, że pokazała, jak doskonale połączyć powieść klasyczną z nowoczesną formą oraz politycznością: “Śnieg” Orhana Pamuka. Poza tym, gdy rozmawiałem z nim w Stambule, wpisał mi do niej wspaniałą dedykację i narysował kota.

4. Najbardziej znienawidzona książka? Jak coś zaczynam czytać to zawsze staram się skończyć. Nie udało mi się tylko w dwóch przypadkach: “Pierwsi ludzie na księżycu” H.G.Wellsa - zasypiałem oraz “Operacja Shylock” Philipa Rotha, którego to autora w ogóle uważam za monotematycznego i przereklamowanego.

5. Książka, którą zawsze chciałem przeczytać, ale jakoś nadal nie mogę się zebrać… Jest pół ściany, ale na specjalnej półce stoją: “Łaskawe” Littela, “Lód” oraz “Król Bólu” Dukaja, “Cichy Don” Szołochowa, “Człowiek bez właściwości” Musila, “W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, “Atlas Zbuntowany” Ayn Rand… widzicie ich cechę wspólną?

6. Wolne wnioski. Jak kiedyś wygram w Totka… wróć… jak kiedyś założę biznes internetowy, który potem sprzedam Amazonowi albo Google, to będę czytał zawodowo i etatowo, 8 godzin dziennie. A wieczorami dla rozrywki grał na konsoli.

Dziękujemy za Wasze oczy,

PS i PL

image