198 Obserwatorzy
30 Obserwuję
pawelluty

O książkach i (o)czytaniu

Kwestionariusz (o)czytania - Agata i Paweł Lipcowie

Dziś wyjątkowy Kwestionariusz, bo małżeński :) Przepytałem Agatę, która pracuje w PZU, gdzie zajmuje się obecnością tej marki w nowych mediach oraz Pawła - przedsiębiorcę i blogera. To fajni ludzie są i (bo) dużo czytają.

1. Jaką książkę obecnie czytasz?

Agata: Obecnie mocno branżowo: „Zarządzanie kryzysem w social mediach” Moniki Czapickiej i „WEBSHOWS: Sekrety Wideo w internecie” Krzyśka Gonciarza. Jedną w autobusie do pracy, a drugą, jeśli mam siłę, przed snem :)

Paweł: Aktualnie „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” Ziemowita Szczerka. Pewnie bym po nią nie sięgnął gdyby nie przypadkowa zupełnie obecność na uroczystości rozdania Paszportów Polityki, gdzie Ziemowit za tę właśnie książkę został uhonorowany wspomnianym Paszportem. Krótka rozmowa z prowadzącymi galę przekonała mnie, że to może być ciekawa pozycja, jednak po całej uroczystości kompletnie o niej zapomniałem. Aż ostatnio zaglądam z ciekawości na Upolujebooka.pl, a tam „Przyjdzie Mordor…” w jakiejś kosmicznej promocji – nie pamiętam teraz dokładnie – więc skorzystałem z okazji.

2. Jaką książkę ostatnio skończyłaś/eś czytać?

Agata: Czytam książki seriami – przeczytam kilka jedną po drugiej i na jakiś czas odechciewa mi się czytać. Ostatni set był mocno biograficzny – „Pamiątkowe rupiecie” o Wisławie Szymborskiej, autobiografię pani Uli Dudziak i zaraz po tym „Ja, Urbanator, awantury muzyka jazzowego” o jej byłym mężu Michale Urbaniaku. Wciągnęła mnie też historia zespołu Queen z perspektywy ich dźwiękowca – Petera Hince’a „Queen. Nieznana historia”.

Paweł: „Zawód: szpieg”. To ciekawa pozycja ponieważ nie jest to typowa książka, to raczej wywiad rzeka z byłym oficerem wywiadu PRL. Pisałem o niej ostatnio: http://prosument.es/opinie/e-book-zawod-szpieg/. Jednym słowem: polecam.

3. Ulubiona książka?

Agata: Mam ich kilka, ale jest jedna, a dokładnie 7 – to seria książek, do których od lat wracam z przyjemnością, kiedy chcę się „odmóżdżyć” – to Harry Potter. Zakochałam się w niej na studiach i uwielbiałam czytać po skończonej sesji. Co ciekawe, na polonistyce do sesji było bardzo dużo czytania i miałam go dość, ale gdy siadałam, z Harrym Potterem – odpoczywałam. Przenosiłam się w inny świat i dawałam się ponieść fantazji. To bardzo przyjemne uczucie :)

Paweł: Z ulubioną książką jest trochę jak z ulubionym filmem czy potrawą – trudno wymienić jedną pozycję. Pamiętam, że w dzieciństwie niesamowicie podobał mi się "Dywizjon 303". Z pozycji czytanych mniej przymusowo, a bardziej z własnej woli – duże wrażenie zrobiło na mnie "Akwarium" Suworowa. Mógłbym zapewne wymienić kilka superprodukcji Audioteki, które robią niesamowite wrażenie od strony produkcji, dbałości o szczegóły, szerokiej gamy czytających aktorów itd. A Akwarium polecam, bo można się z niego dowiedzieć nie tylko kiedy woda jest zimna, a kiedy ciepła.

4. Najbardziej znienawidzona książka

Agata: Od matematyki :)

Paweł: Chyba nie mam. Z czasów szkolnych mogę rzucić dwoma typami: "Lalka" i "Chłopi". Choć za napisanie Lalki należy się specjalna nagroda. Napisać tyle o tym, że jak on chce to ona nie bardzo, a jak ona chce to on już nie chce, a później zmiana… No jakoś mnie nie porwało.

5. Książka, którą zawsze chciałam/em przeczytać, ale jakoś nadal nie mogę się zebrać...

Agata: Jest cała biblioteka takich książek, nie jestem w stanie wymienić jednej, ale na pewno większość klasyki brytyjskiej, francuskiej i amerykańskiej.

Paweł: Biblia, Koran, Talmud... I cała reszta. Serio! Jak kiedyś będę już stary i za kasę z ZUS i OFE będę się wygrzewał na tych plażachm co to lat temu kilka oglądaliśmy w reklamach TV, to będę studiował te księgi.

6. Wolne wnioski

Agata: Ostatnio wracam do źródeł, bo moja 2-letnia córa zakochała się w książkach i szczerze mówiąc mogłaby nie mieć zabawek, bo jej ulubioną zabawą jest „poczytaj mi mamo”. Ja mam w tym wielką frajdę wczuwając się w kolejne postaci i próbując naśladować głosy. No i bajki z perspektywy bycia dorosłym nabierają nowego sensu, fajnie jest go odkrywać. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie czytać równie chętnie, co jej rodzice.

Paweł: Ja mam tylko wniosek o obniżenie podatków. No dobra, może być pokój na świecie.

Dzięki!
AL, PL i... PL :)

image